English
   Bizden Haberler
Regaip kandiliniz mübarek olsun!
Yine bir yıl başı yaklaşıyor,
Web Terimler Sözlüğü
Şirketlere internet sitesi zorunluluğu
Türk Ticaret Kanununa Uygun Web
Web Hostign ve Domain Nedir
Web Sitesi Zorunluluğuna uymayanlara
Yeni Türk Ticaret Kanununa Göre
MySql ile veritabanı yönetimi
   Web Terimler Sözlüğü
 
Web Tasarımı (Design)

Web sitenizin içeriğini yazmayı, resim, video, flash gibi öğeleri düzenleyip yerleştirilmesinden sayfaların programlanmasına kadar devam eden bir süreçtir. Web sitenizin görsel öğeleriyle ilgilenen kişilere web tasarımcı, programlamasıyla ve sistemiyle ilgilenen kişilere de web programcısı denir.

 

HTML (HyperText Markup Language)

HTML (HyperText Markup Language) nin Türkçe karşılığı Hareketli Metin İşaretleme Dili’dir. Browserlarla görebileceğimiz, internet dokümanları oluşturmaya, metin veya verileri biçimlendirmeye yarayan komutlar dizisidir. HTML öğrenilmesi kolay ve oldukça basit bir dildir. HTML hostingler yüksek maliyet gerektirmediği için fiyatları oldukça uygundur.

 

ASP (Active server page)

Active Server Pages, daha çok bilinen ve kullanılan adıyla ASP, Microsoft’un hayatımıza kazandırdığı ve sunucu-taraflı script’e çözüm üretmek için geliştirilmiş bir teknolojidir.

 

Windows Hosting

ASP programlama dili ile beraber Access veya SQL veritabanı kullanımını destekleyen web hosting türüdür. ASP, içinde bir çok programlama dili kullanmanızı sağlayarak aklınıza gelebilecek etkileşimli ve dinamik her türlü uygulamayı yazıp Windows hosting’lerde yayınlamanıza olanak verir.

 

PHP

Platformdan bağımsız (Windows, Linux, Etc.) çalışabilen sunucu taraflı, Html gömülü betik dilidir. Perl, C/C++ tipinde script dilidir. Bu dillere aşina olanlar ve herhangi bir programlama dilini bilenler PHP yi fazla vakit kaybetmeden öğrenebilirler. Linux, Apache, MySQL platformlarında yaygın olarak kullanılır. Unix Hosting paketlerinde PHP desteği bulunmaktadır.

 

Unix Hosting (Linux Hosting)

Dreamweaver, Frontpage, Php, Mysql, Cgi ve Perl gibi uygulamaları destekleyen web hosting türüdür. Unix hosting, Php ile not defterinden alışveriş sitesine kadar birçok uygulama yapıp kullanmamıza olanak sağlar. Php ücretsiz ve gelişmeye açık bir dildir. Unix hosting uzun geçmişi, yüksek performansı, güvenirliliği ve ekonomik olmasıyla her geçen gün kullanıcı sayısını

 

FTP Nedir?

FTP (File Transfer Protocol) Internete bağlı bir bilgisayardan diğerine (her iki yönde de) dosya aktarımı yapmak için geliştirilen bir internet protokolü ve bu işi yapan uygulama programlarına verilen genel addır. İlk geliştirilen internet protokollerinden biridir. FTP protokolü ile bir başka bilgisayardan bir başka bilgisayara dosya aktarımı yapılırken, o bilgisayar ile etkileşimli-aynı anda online bağlantı kurulur ve protokol ile sağlanan bir dizi komutlar yardımıyla iki bilgisayar arasında dosya alma/gönderme işlemleri yapılır.

 

FTP’nin açılımı File Transfer Protocol’dür. FTP web sunucusuna dosya gönderme veya sunucudaki dosyaları bilgisayarınıza aktarmanın bir yoludur. Her web sitenin bir ftp adresi vardır. Bu adresle bağlantı kurabilmeniz için hosting satın aldığınız firma tarafından kullanıcı adınız ve şifreniz gönderilir. Bu adreslere bağlanabilmek için çeşitli programlar var Cute FTP, WSFTP bunlardan en popüler olanlarıdır.

 

FTP İşlemleri Nasıl Yapılır?

Her web sitenin bir ftp adresi vardır. Bu adresle bağlantı kurabilmeniz için hosting satın aldığınız firma tarafından kullanıcı adınız ve şifreniz gönderilir. Bu adreslere bağlanabilmek için çeşitli programlar var Cute FTP, WSFTP bunlardan en popüler olanlarıdır. Ftp tam anlamıyla anlatacak olursak Web sitenizde yayınladığınız yayınlar resim, müzik, video, flash vb bütün veri arşiviniz burada saklanır. Kullanacağınız herhangi ftp programıyla bu dosyalara ulaşabilirsiniz.

 

Web Üzerinden FTP Nasıl Ulaşabiliriz :

Web üzerinden FTP sunucunuza ulaşabilmeniz için Hosting firmanızın size göndermiş olduğu FTP Host olarak (84.51.**.**) gibi bir ip numaranızı kullandığınız tarayıcıya yazarak, girişte kullanıcı adı ve şifrenizi isteyecektir uygun yerleri doldurduktan sonra FTP alanınıza ulaşmış olacaksınız.

 

HTTP – HTTPS – HTML Nedir :

Hyper Text Transfer Protocol (HTTP) yani Türkçesi “Hiper Metin Transferi Protokolü” kelimelerin baş harflerinden bir araya gelerek oluşturulmuştur. Adreslerin başına eklenen “http”, sunucuya web sitesi ile ilgili bilgileri size “http” kuralları çerçevesinde iletmesi komutunu verir ve iletişim başlar. Bağlantı safhasında, web erişiminde kullanılan bir web listeleyici (browser, web client), ilgili bilginin olduğu web servisine bağlanır. Bu servislere HTTP servisleri de denir.

 

Bağlantı sağlandıktan sonra web istemci programımız http servisine “ne istediğini” bildirir. Bu “istek”,ileride görüleceği gibi, “http”, “ftp”, “e-mail” gibi bazı protokol kurallarını içerir ve bu işlemlere genel olarak “navigate” de denir.

 

HTTPS (İngilizce, Secure Hypertext Transfer Protocol):

Türkçe, güvenli hiper metin aktarım iletişim kuralı) hiper metin aktarım iletişim kuralının (HTTP) güvenli ağ protokolü ile birleştirilmiş olanıdır. Klasik HTTP protokolüne SSL protokolünün eklenmesi ile elde edilir. İnternette sunucular ve son kullanıcılar arasında bilgilerin “başkaları tarafından” okunamayacak şekilde nasıl aktarılacağına dair kurallar ve yöntemleri düzenleyen bir sistemdir.

 

Açılımı HyperText Markup Language’dir. Bütün brovser (web tarayıcı)’lar ile gösterilen sayfalarınızın kaynak kodları HTML ile görünür hale getirilir. HTML ile oluşturulan sayfaların uzantıları “.html”, “htm” ya da “.shtml” gibi uzantılardır. HTML kodlarını yazmak için notped, dreamvewer ve frontpage gibi editörlerden yararlanabilirsiniz. İnternet dünyasının anonim sözü haline gelen “En iyiler notped kullanır.” sözünden yola çıkarak biz de sizlere notped kullanımını tavsiye etmekteyiz.

 

HTML belgelerindek tag’lar (HTML kodları) “<” ve “>” işaretleri arasına yazılırlar. Yeni bir tag başlatacağımızda kodunuzu <…> işaretleri arasına yazarız ve kodun kullanımını bitirmek istediğimiz zaman da şeklinde kodumuzu sonlandırırız. Bu işaretler arasına yazacağınız kodlarda büyük küçük harf kullanımında özgürsünüz.

 

Bandwidth (BW)

Bandwidth sitenizin anlık veya toplamda harcayabileceği Data (Bilgi) trafiğini gösterir. Her sitenin aylık ve anlık kullanabileceği limit hosting paketi satın alırken bu özellik belirtilir. Web sitenizde bulunan video, resim, müzik, indirilebilir dosya veya yazı gibi içeriğin boyutu ile site ziyaretçilerinizin sayısı kullanılan Bandwidth miktarını belirlersiniz. Kullanım amacınıza yönelik Bandwidth seçmeye dikkat edin zira yüksek beklentisi olanlar için bu çok önemli.

 

MySQL

Veri tabanınıza güvenli bir şekilde bağlanıp, yönetme sistemidir. Bu sistemle verilerinizin erişimini, saklanmasını, düzenlenmesini güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. İnternet ortamında önem kazanan, çok esnek ve güçlü bir kullanıcı erişim kısıtlama/yetkilendirme sistemine sahipdir. MySQL’e Python’dan Java’ya kadar birçok programlama dili ile erişilebilir. Üyelik sistemlerinden arama motorlarına kadar, binlerce tablo ve milyonlarca satır ile çalışarak birçok büyük projeye olanak sağlar.

 

Backup (Yedekleme)

Adından da anlaşıldığı gibi Web sitenizin bulunduğu server’dan veri tabanınızın yedeğini almanıza Backup denir. Hosting alanında barındırdığınız verilerin kaybolmaması için belli periyotlarda yedeğini alırsınız. Bunun en büyük nedenlerinden biri casus yazılımlar bulaşması, çökme, silinme vb. sorunlar yaşadığınızda yedeğinizi geri yükleyerek bu sorunlardan kurtulmuş olursunuz.

 

CGI (Common Gateway Interface)

CGI (Common Gateway Interface), Web Servisleri ile bu servislerin dışındaki programlar arasında etkileşim (ortak çalışma) platformu oluşturmak için geliştirilmiş bir standarttır. Özellikle Java ve JavaScript kullanımlarının yaygınlaşması, CGI’nin ilk zamanlardaki popüleritesini azaltmıştır. Öte yandan, CGI programları/scriptleri, bulundukları sistemde saklıdırlar ve çalıştıklarında o sistemin kaynaklarını kullanırlar. Oysa Java Appletleri ve JavaScript, doğrudan HTML döküman içinde onu çağıran web listeleyicisine gelirler ve burada icra edilebilirler. Bu da, Java Applet ve JavaScript’in CGI’ye göre önemli bir avantajıdır.

 

Subdomain (Alt Alan Adı)

Subdomain, alan adınızın alt alan adlarına verilen addır. Buna örnek verecek olursak www.projed.net domain adımız iken subdomain  www.okul.projed.net  olarak örneklendirebiliriz. Domain satın alırken firmanın bu özelliği desteklediğini mutlaka kontrol edin. Belirlenen limit düzeyinde subdomain açabilirsiniz.

 

IP (Internet Protokol) Adresi

İnternet üzerindeki her alan adının, noktalarla ayrılmış dört rakamdan oluşan karşılığına denir. Sizde internete bağlanırken, bilgisayarınıza o an boş bulunan bir ip adresi atanır. Her bağlandığınızda değişen bu ip adresine Dinamik ip adresi denir. Sabit olup değişmeyen ip adreslerinede Static ip adresi denir. Kendi IP adresinizi, Internet’e bağlıyken Windows’ta Başlat*Çalıştır satırına winipcfg yazıp Enter tuşuna basarak öğrenebilirsiniz.

 

E-Ticaret

Ürün veya hizmetlerin müşterilere İnternet üzerinden satılması veya kiralanmasına elektronik ticaret denir. Elektronik ticaret sitesinin diğer web sitelerinden farkı, online kredi kartı ödemelerini kabul edebilmesi için SSL sertifaklı güvenli bir alt yapıya sahip olması gerekliliğidir.

 

© 2002 - 2018 | Proje Dinamik Bilgi Teknolojileri ve Yazılım Hizmetleri | Her Hakkı Saklıdır.
| Ana Sayfa | Kurumsal | Hizmetlerimiz | Paket Yazılımlar | Referanslarımız | Domain Sorgulama | Yardım | İletişim | English
Dinamik Proje Bilgi Teknolojileri ve Yazılım Hizmetleri